Objazd historyczny Litwa 2018

Podczas 5-dniowego objazdu historycznego uczniowie klas 2 liceum poznawali historię i zabytki najważniejszych miejsc na Wileńszczyźnie, związanych z dziejami Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zapoznali się także z historią stosunków polsko-litewskich w XX wieku, a szczególnie z tymi wydarzeniami, które do dziś oddziałują na relacje obu krajów.

W trakcie objazdu zobaczyliśmy główne zabytki Wilna (Ostra Brama, Antokol, klasztor Bazylianów, cela Konrada, kościół św. Anny, rynek i Ratusz, Pałac Prezydencki, wzgórze Giedymina, Basteję, Katedrę, Uniwersytet, dzielnicę żydowską i Zarzecze) oraz drugiego co do wielkości miasta Litwy – Kowna (Zamek, Ratusz, stacja dyliżansu, Dom Perkunasa, kościół Witoldowy, Katedra, Park Prezydentów, Górka Napoleońska, Pożajście). Byliśmy również w Kiejdanach – dawnej siedzibie książęcego rodu Radziwiłłów ze zborem protestanckim, w Kernave – pierwszej stolicy Litwy, jak również w Trokach – gdzie zwiedziliśmy średniowieczny zamek na wyspie i domy Karaimów.

Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości złożyliśmy hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w jego mauzoleum na cmentarzu na Rossie. Pamiątkowy wieniec z tarczą herbową naszego liceum spoczął także pod pomnikiem w podwileńskich Ponarach – w miejscu, gdzie w latach 1941-1944 zostało zamordowanych ponad 100 tysięcy osób, głównie Żydów i Polaków.

Odwiedziliśmy również Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, w którym młodzież uczy się przedmiotów w języku polskim. Gimnazjum od lat zajmuje wysokie lokaty w rankingach edukacyjnych na Litwie. Po prezentacjach obu szkół, razem z uczniami z gimnazjum zwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego (dawnego Uniwersytetu Stefana Batorego).

Dodatkową atrakcją dla nas był wjazd na 326-metrową wieżę telewizyjną – jedną z najwyższych budowli w Europie Wschodniej, z której rozciągał się widok na panoramę Wilna i okolic.

Wyjazd na Litwę dostarczył nam ogromnej dawki wiedzy historycznej, którą o wiele lepiej się poznaje i zapamiętuje będąc osobiście w miejscach związanych z prezentowanymi przez nauczycieli wydarzeniami z dziejów Rzeczypospolitej. Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z naszego objazdu historycznego.