Inflanty znowu nasze

W dniach 6-12 maja odbył się tradycyjny objazd historyczny „Inflanty 2018”. Jak co roku uczestniczyli w nim uczniowie klas 2 Gimnazjum. Tym razem grupa była wyjątkowo liczna – 48 uczniów oraz czworo nauczycieli: prof., prof. Jacek Gorzkowski, Lucyna Hankiewicz, Anna Stępień i Robert Czyżewski.

W ciągu 7 dni objazdu odwiedziliśmy Litwę, Łotwę i Estonię, przemierzyliśmy liczącą blisko 3000 km trasę: Warszawa – Wilno – Zułów – Dyneburg – Kraslava – Tartu – Jezioro Pejpus – Narva – Tallinn – Cesis – Ryga – Rundale – Kowno – Wilno – Troki – Warszawa. Zwiedziliśmy mnóstwo zabytków, złożyliśmy wieńce na cmentarzach na Rossie, w Kreslavie i miejscu straceń w Ponarach, podziwialiśmy „białe noce” w Tallinnie oraz piękno przyrody nad Jeziorem Pejpus i na łotewskim wybrzeżu Bałtyku. Wysłuchaliśmy także wielu interesujących prezentacji uczniów realizujących projekt gimnazjalny.

Wyjątkowo, w tym roku, dopisała nam pogoda – przez cały czas objazdu świeciło słońce, a błękitu nieba nie przysłaniała najmniejsza nawet chmurka. Również temperatura, jak na początek maja w tej części Europy była wysoka – od 16 do 26 stopni. Umożliwiło to zorganizowanie plażowej „imprezy” – obchodów urodzin i imienin kilkorga uczestników wyjazdu – w trakcie której „szampan” (oczywiście bezalkoholowy!!!) lał się strumieniami. Nic więc dziwnego, że wszyscy wrócili do domu zdrowi i w znakomitych humorach, a organizatorzy już myślą o przygotowaniach do objazdu „Inflanty 2019”.