Projekt „Miasta z klasą, miasta z duszą”

PROJEKT – MIASTA Z KLASĄ, MIASTA Z DUSZĄ 

 • BERLIN 9 – 13 GRUDNIA 2019 R.
 • WARSZAWA W CZERWCU 2020 R.

W GRUDNIU 2019 R. NASZA WSPANIAŁA „15” Z KLAS 1 LO POD OPIEKĄ NAUCZYCIELI JĘZ. NIEMIECKIEGO, P. ELŻBIETY PIOTROWSKIEJ I P. PRZEMYSŁAWA ZIELIŃSKIEGO REALIZOWAŁA W BERLINIE PROJEKT P.T. MIASTA Z DUSZĄ, MIASTA Z KLASĄ.

TERMIN WYBRANY ZOSTAŁ NIEPRZYPADKOWO:

W TYM ROKU ŚWIĘTOWANO 30- LECIE UPADKU MURU BERLIŃSKIEGO, ROCZNICOWO WIĘC ZWIEDZALIŚMY MIEJSCA, ZWIĄZANE Z HISTORIĄ MIASTA I NIEMIEC.

PROJEKT ROZPOCZĘLIŚMY ZAJĘCIAMI W NASZEJ HAWAJSKIEJ SZKOLE DOTYCZĄCYMI BERLINA.

DLA WIELU Z NAS BYŁO TO PIERWSZE SPOTKANIE Z TYM ARCYCIEKAWYM MIASTEM.

OBEJRZELIŚMY M.IN. FILMY „BERNAUER STRASSE” ORAZ  „KRÓLIK PO BERLIŃSKU” I ROZMAWIALIŚMY NA LEKCJACH O POLITYCZNYCH I SPOŁECZNYCH PRZEMIANACH W NIEMCZECH.

GALERIA MURU BERLIŃSKIEGO, NIEMIECKIE MUZEUM SZPIEGOSTWA ORAZ CENTRUM TOPOGRAFII TERRORU SPRÓBOWAŁY ODPOWIEDZIEĆ NA NURTUJĄCE NAS PYTANIA, LECZ ZA MAŁO BYŁO CZASU NA ZWIEDZANIE – MUSIMY TAM JESZCZE KONIECZNIE WRÓCIĆ!

BERLIN TO MIASTO, GDZIE SWÓJ ŚLAD NA ZIEMI POZOSTAWILI WYBITNI, ŚWIATOWEJ KLASY ARCHITEKCI.  ZWIEDZILIŚMY:

 1. KOPUŁĘ REICHSTAGU (TO ODPOWIEDNIK NASZEGO SEJMU), ZAPROJEKTOWANĄ

PRZEZ NORMANA FOSTERA. BYŁO SUPER! TEN SAM ARCHITEKT ZAPROJEKTOWAŁ TEŻ W  WARSZAWIE PEWIEN BUDYNEK… KTÓRY? BĘDZIEMY GO SZUKAĆ W CZERWCU…

 1. OBEJRZELIŚMY BUDYNEK NIEMIECKIEGO MUZEUM HISTORII , GDZIE MING PEI, TEN SAM  ARCHITEKT, KTÓRY ZAPROJEKTOWAŁ W PARYSKIM LUWRZE PIRAMIDĘ NA GŁÓWNYM  DZIEDZIŃCU, ZBUDOWAŁ BUDYNEK W KSZTAŁCIE … MUSZLI!
 1. ZWIEDZILIŚMY MUZEUM ŻYDÓW, ZAPROJEKTOWANE PRZEZ ARCHITEKTA URODZONEGO W 1942 R. W ŁODZI, DANIELA LIBESKINDA. MA ON TEŻ SWÓJ UDZIAŁ W INTERESUJĄCEJ ZABUDOWIE WARSZAWY: TO ZŁOTA 44, GDZIE SWÓJ APARTAMENT MA … ROBERT LEWANDOWSKI
 1. BARDZO CIEKAWE W BERLINIE OKAZAŁO SIĘ SONY CENTER HELMUTA JAHNA, GDZIE ROZDAWANE SĄ NAGRODY NA FESTIWALU FILMOWYM BERLINALE. W CZASIE NASZEGO POBYTU ROZŚWIETLONE BYŁO TYSIĄCAMI ŚWIATEŁ! CUDNE!

 

 1. DO HELMUTA JAHNA NALEŻY RÓWNIEŻ BERLIŃSKI PROJEKT NEUES KRANZLER- ECK PRZY NAJWAŻNIEJSZEJ HANDLOWEJ ULICY BERLINA, KU’ DAMM 18!  TO TU ZNAJDUJE SIĘ NAJSTARSZA CUKIERNIA BERLINA- KRANZLER! HELMUT JAHN ZAPROJEKTOWAŁ TEŻ COŚ W WARSZAWIE… CIEKAWE CO? ZOBACZYMY W CZERWCU!
 1. BARDZO CIEKAWY BYŁ TEŻ, OGLĄDANY PRZEZ NAS PÓŹNYM WIECZOREM , UNOSZĄCY SIĘ W POWIETRZU, ZŁOTY ( DOTKNĘLIŚMY, POPUKALIŚMY I STWIERDZILIŚMY, ŻE TO BARDZO CIEKAWY MATERIAŁ! ) BUDYNEK BERLIŃSKIEJ FILHARMONII HANSA SCHAROUNA, KTÓRY WYGLĄDAŁ JAK KORONA KSIĘŻNICZKI. FILHARMONICY BERLIŃSCY, MAJĄCY TU SWĄ SIEDZIBĘ,  ZALICZANI SĄ DO PIĘCIU NAJLEPSZYCH ORKIESTR ŚWIATA!

HISTORYCZNIE I ARCHITEKTONICZNIE BERLIN JEST NAPRAWDĘ BARDZO CIEKAWYM MIASTEM

 1. W SALI KONFERENCYJNEJ DG – BANKU PRZY PLACU PARISER PLATZ  ZOBACZYLIŚMY DZIEŁO  SŁYNNEGO ARCHITEKTA, FRANKA O’GEHRY. PRZECIEKAWE! KOSMICZNE! NADZWYCZAJNE!
 1. WZRUSZAJĄCY POMNIK POMORDOWANYCH ŻYDÓW EUROPY PETERA EISENMANA TWORZY 2711 BETONOWYCH, CIEMNOSZARYCH  BLOKÓW, PO JEDNYM NA KAŻDĄ STRONĘ TALMUDU, STANOWIĄCYCH LABIRYNT, POŚRÓD KTÓREGO SPACEROWALIŚMY.

 3. SFOTOGRAFOWALIŚMY SIĘ POD BRAMĄ BRANDENBURSKĄ, GDZIE CO ROKU W SYLWESTROWĄ NOC ŚWIĘTUJE PONAD MILION LUDZI!

 1. TU WIDZIELIŚMY TEŻ NAJSTARSZY I NAJDROŻSZY HOTEL ADLON, GDZIE NOCOWALI HENRY FORD, THOMAS EDISON, MARLENA DIETRICH, CHARLIE CHAPLIN  CZY JOHN ROCKEFELLER…
 1. ZWIEDZILIŚMY STADION OLIMPIJSKI, GDZIE W 1936 R. CZARNOSKÓRY JESSIE OWENS ZDOBYŁ CZTERY  MEDALE OLIMPIJSKIE I GDZIE USAIN BOLT POBIŁ REKORD ŚWIATA W BIEGU NA 100 M  W R. 2009! DZIŚ TO STADION KLUBU HERTHA BERLIN !
 1. ZWIEDZILIŚMY PLAC BEBEL- PLATZ PRZY GŁÓWNEJ ALEI BERLINA UNTER DEN LINDEN (ALEJA   POD LIPAMI) , GDZIE W 1933 ROKU PO DOJŚCIU HITLERA DO WŁADZY SPALONO PONAD  20 000 KSIĄŻEK, UZNANYCH ZA „NIE NIEMIECKIE”.

               WYBITNY NIEMIECKI POETA XIX WIEKU, HEINRICH HEINE, POWIEDZIAŁ:

              „TO TYLKO PRELUDIUM – TAM, GDZIE PALI SIĘ KSIĄŻKI, W KOŃCU PALI SIĘ TEŻ LUDZI”.

POZA TYMI WSZYSTKIMI ZABYTKAMI I CIEKAWYMI MIEJSCAMI NAJPIĘKNIEJSZE NA ŚWIECIE SĄ NIEMIECKIE JARMARKI BOŻONARODZENIOWE! NIE ROZCZAROWALIŚMY SIĘ! TO NIEPORÓWNYWALNE Z NICZYM ZJAWISKO! W CIĄGU 5 DNI ODWIEDZILIŚMY 5 ZUPEŁNIE RÓŻNYCH JARMARKÓW, NA KTÓRYCH PODZIWIALIŚMY REGIONALNE OZDOBY CHOINKOWE,

WYCINANE Z DREWNA, MALOWANE RĘCZNIE, PIĘKNE W BARWACH I WYRAZIE ARTYSTYCZNYM! ZADZIWIAJĄCE! KRĘCIŁY SIĘ TAM KARUZELE Z KOŃMI Z ROZWIANYMI GRZYWAMI! TAKIE, JAKIE W DZIECIŃSTWIE OGLĄDALI NASI DZIADKOWIE!

BYLIŚY TEŻ W OPERZE NIEMIECKIEJ (DEUTSCHE OPER BERLIN) NA SPEKTAKLU „CYRULIK SEWILSKI” GIOACHINO ROSSINIEGO. 3 GODZINY MINĘŁY W SEKUNDĘ!

ZAŚ LEKCJE W SZKOLE JĘZYKOWEJ NATIVA AKADEMIE BYŁY DLA NAS WIEEEEELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ: NIE MA TO JAK SZKOŁA BEZ OCEN !!

 BERLIN IST SUPER! BERLIN IST TOLL!!