Współpraca z Domem Dziecka

Z życia szkoły
2012-06-02 11:23:36

W 2003 roku z inicjatywy młodzieży naszej szkoły nawiązaliśmy współpracę z Domem Dziecka „Droga” z Gościeszyna w woj. wielkopolskim. Ideą tej współpracy była charytatywna pomoc dzieciom w nim mieszkającym. Chcieliśmy choć w minimalnym stopniu pomóc i poprzez stały kontakt pokazać, że nie jesteśmy obojętni na krzywdę ludzką.

Nasza współpraca z tym Domem trwa już 10 lat. Przez ten okres byliśmy w Gościeszynie, a później – po przeniesieniu siedziby Domu w Wolsztynie – aż 10 razy.

Do każdej wizyty przygotowujemy  się bardzo starannie. Chcemy, aby pomoc  którą organizujemy, była sensowna i zaspokajała najważniejsze potrzeby dzieci. Cała społeczność szkolna uczestniczy w zbieraniu tego, co dzieciom jest najbardziej potrzebne. Zbieramy dary rzeczowe, organizujemy  zbiórkę odzieży, gromadzimy książki, zeszyty i środki czystości. Co roku, podczas prezentacji klas, organizujemy kawiarenkę z ciastami upieczonymi przez uczniów. Środki przeznaczane są na potrzeby naszych podopiecznych.

Takie dary  serca przyjmowane są  przez  dzieci  z ogromną  wdzięcznością. Każdą naszą wizytę bardzo przeżywają. Podczas tych krótkich spotkań nawiązuje  się nić sympatii między naszą młodzieżą i podopiecznymi. Wspólne zabawy, mecze i ogniska cementują przyjaźń.

Efektem tego są rewizyty w  Warszawie. Już dziesięciokrotnie przez kilka dni dzieci te gościły w domach naszych uczniów. Jest to dla nich szansa,  aby poznać świat, jakiego nie miały okazji  znać i przy tej sposobności  zwiedzić nasze piękne miasto. W domach rodzinnych przyjmowane są zawsze z ogromną życzliwością, ciepłem i radością. Jak ważne są takie spotkania, widać było przy pożegnaniach. Niejednemu łza kręciła się w oku.

Przez te wszystkie lata naszej współpracy zawsze przyświecały nam słowa Alberta Schweitzera, który  powiedział: „Szczęście to taka wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”.