
Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 4 im. Batalionu AK „Parasol” istnieje od 1989 roku (najstarsze liceum na Ursynowie). Corocznie od 2013 roku jest nagradzane znakiem jakości „ZŁOTA SZKOŁA” w najbardziej prestiżowym rankingu „Perspektywy”. Otrzymało także Certyfikat Honorowy Szkoły Wspierającej Uzdolnionych.
Co nas wyróżnia:
- w liceum uczeń sam decyduje o profilu nauczania, wybierając 2-3 dowolne przedmioty na poziomie rozszerzonym po klasie pierwszej;
- klasy liczą do 16 uczniów, panuje przyjazna atmosfera;
- zapewniamy naukę języków obcych w różnych grupach zaawansowania w wymiarze czterech lub pięciu godzin tygodniowo każdy. Obowiązkowy jest j. angielski i do wyboru: j. francuski, j. niemiecki lub j. hiszpański;
- każdy może rozwijać swoje zainteresowania pod opieką tutora-mistrza, przewodnika naukowego, z którym pracuje indywidualnie. Przygotowujemy uczniów do dowolnej olimpiady lub konkursu przedmiotowego;
- najlepsi uczniowie co miesiąc otrzymują stypendia naukowe.
Ponadto proponujemy:
- zajęcia szkolne wzbogacone o sesje naukowe z różnych dziedzin (obecnie sesje online);
- liczne koła zainteresowań, m.in. polonistyczne, filozoficzne, chemiczne, biologiczne, fizyczne, informatyczne, matematyczne, historii sztuki, fotograficzne, plastyczne, miłośników filmu, muzyczne (obecnie prowadzone online);
- realizowaliśmy projekty edukacyjne w kraju i za granicą: m.in. Ukraina, Niemcy, Francja, Szkocja, Węgry, odbyły się objazdy historyczne: Litwa-Łotwa-Estonia, Włochy, Węgry-Rumunia;
- w szkole odbywają się lekcje religii, a tym, którzy w nich nie uczestniczą, proponujemy lekcje etyki;
- uczniowie działają w samorządzie szkolnym, uczestniczyli w zawodach sportowych oraz w licznych imprezach organizowanych na terenie szkoły: np. Bieg Niepodległości, koncerty charytatywne, wieczory filmowe i gier planszowych, wycieczki rowerowe, Dzień Absolwenta;
- nasi uczniowie realizują swoje pasje i zdobywają medale także poza szkołą: mamy mistrzynie świata w tańcach latynoamerykańskich, medalistów w judo, piłce ręcznej, szermierce i jeździectwie.
1. Harmonogram rekrutacji na rok szkolny 2021/2022
Zasady przyjmowania kandydatów do szkół prowadzonych przez Autorskie Towarzystwo Edukacyjne są określone odpowiednio: w § 19 statutu szkoły podstawowej lub w § 19 statutu liceum.
W roku szkolnym 2021/2022 zamierzamy utworzyć trzy klasy 1 w liceum oraz dwie lub trzy klasy VII w szkole podstawowej.
Ze względu na trwający stan epidemii podany poniżej harmonogram, jak i kryteria rekrutacji mogą ulec zmianie. Aktualnie przewidywany harmonogram procesu rekrutacji zewnętrznej (aktualizacja 21 stycznia 2021 r.) jest następujący:
1) Prezentacja oferty naszych szkół.
- 15 lutego 2021 na stronie szkolnej w zakładce Rekrutacja zostanie umieszczona prezentacja oferty dla kandydatów do klasy VII szkoły podstawowej i do klasy 1 liceum.
- Do 28 lutego 2021 prosimy o nadsyłanie ewentualnych pytań kandydatów do przedstawionej oferty naszych szkół. Pytania można kierować na adres email: sekretariat@slo4.edu.pl
- Na podstawie Państwa zgłoszeń zostanie przygotowane zestawienie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi w sprawach rekrutacji – które opublikujemy na stronie szkolnej.
- Dodatkowo w połowie marca zostaną wyznaczone telefoniczne dyżury, podczas których będą mogli Państwo indywidualnie porozmawiać z dyrekcją szkoły.
2) Egzaminy wstępne z j.polskiego i matematyki.
Procedura egzaminacyjna w rekrutacji zewnętrznej składa się z części pisemnej oraz części ustnej i obejmuje zagadnienia z języka polskiego i matematyki. Cześć pisemna zostanie przeprowadzona w formie stacjonarnej, natomiast część ustna w formie rozmowy on-line za pomocą aplikacji internetowej.
Terminy egzaminu pisemnego dla kandydatów do klasy 1 liceum:
- 23 kwietnia 2021 (pt.) g. 16:00 – j.polski (60 minut);
- 24 kwietnia 2021 (sob.) g. 12:00 – matematyka (60 minut).
Terminy egzaminu pisemnego dla kandydatów do klasy VII szkoły podstawowej:
- 24 kwietnia 2021 (sob.) g. 10:00 – j.polski (60 minut);
- 26 kwietnia 2021 (pon.) g. 16:00 – matematyka (60 minut).
Po 4 maja 2021 r. rozpoczną się egzaminy ustne (on-line). Dokładny harmonogram zostanie podany na stronie szkolnej.
3) Wariant rezerwowy procedury rekrutacyjnej:
Jeżeli ze względów epidemicznych nie będzie można przeprowadzić części pisemnej egzaminów wstępnych – wówczas w procesie rekrutacji do obu szkół będą brane pod uwagę:
a) kryterium główne: wyniki egzaminów ustnych z j.polskiego i matematyki (przeprowadzone w formie rozmowy on-line za pomocą aplikacji internetowej) oraz
b) kryteria dodatkowe: oceny celujące i bardzo dobre z j.polskiego i matematyki na świadectwie z ostatniej klasy, świadectwo z wyróżnieniem, a także osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i konkursach kuratoryjnych.
W wariancie rezerwowym (czyli bez egzaminów pisemnych) kandydaci aplikujący do szkół prowadzonych przez Autorskie Towarzystwo Edukacyjne będą mogli uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym:
- do 20 punktów z egzaminu ustnego on-line z języka polskiego;
- do 20 punktów z egzaminu ustnego on-line z matematyki;
- po 6 punktów za ocenę celującą z j.polskiego lub matematyki na świadectwie z ostatniej klasy;
- po 4 punkty za ocenę bardzo dobrą z j.polskiego lub matematyki na świadectwie z ostatniej klasy;
- 4 punkty za świadectwo z wyróżnieniem z ostatniej klasy;
- 4 punkty za tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej zawartej w wykazie Ministerstwa Edukacji Narodowej albo tytuł laureata lub finalisty kuratoryjnego konkursu przedmiotowego.
Świadectwo z ostatniej klasy oznacza odpowiednio:
- świadectwo z klasy VII w przypadku kandydatów do klasy 1 liceum lub
- świadectwo z klasy V w przypadku kandydatów do klasy VII szkoły podstawowej.
4) Ogłoszenie wyników egzaminów wstępnych.
- do 24 maja 2021 – ogłoszenie na stronie szkolnej list kandydatów przyjętych do klasy VII szkoły podstawowej i do klasy 1 liceum.
- do 10 czerwca 2021 – podpisywanie umów o kształcenie.
2. Zakres programowy egzaminu.
Zakres programowy z matematyki dla kandydatów do klasy VII
Zakres programowy z języka polskiego dla kandydatów do klasy VII
3. Wymagane dokumenty.
Dokumenty kandydatów należy dostarczyć do szkoły (skany na e-mail: sekretariat@slo4.edu.pl lub osobiście lub pocztą) do 14 kwietnia 2021 r.:
- kopia ostatniego świadectwa szkolnego
- kopia skróconego aktu urodzenia
- ewentualnie zaświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej (kopia)
- ankieta zgłoszeniowa kandydata (do pobrania poniżej):
Dokumenty do pobrania:
4. Opłaty:
- opłata rekrutacyjna (pobierana przy składaniu dokumentów kandydata): 200 zł.
- opłata rezerwacyjna (pobierana przy podpisywaniu umowy o kształcenie): 1500 zł
Pytania dotyczące rekrutacji prosimy kierować na adres e-mail: sekretariat@slo4.edu.pl lub telefonicznie do sekretariatu szkoły.
(data aktualizacji: 26.01.2021)