Ostatni dzień karnawału

Aktualności
2017-03-02 12:35:12

WITAMY W KOLONII !!! DLACZEGO WŁAŚNIE TU ?

„Kölle Alaaf!” – na dźwięk tego hasła, które w języku kolońskim Kölsch znaczy tyle co „Niech żyje Kolonia!”, całe miasto zaczyna się bawić, tańczyć i śpiewać. Tu nad Renem odbywa się najdłuższy i najbardziej rozhulany karnawał w Europie!

Jego początek przypada na 11 listopada: uroczyście rozpoczyna się o godz. 11.11. Właściwe obchody zaczynają się od Święta Trzech Króli. Tu trzeba dodać, że to właśnie w katedrze kolońskiej znajduje się relikwiarz Trzech Króli, co było przyczynkiem do rozwoju miasta w czasie średniowiecza, a Kolonia stała się wówczas ważnym centrum pielgrzymkowym.

To z Kolonii pochodzi słynna woda kolońska, ekskluzywne perfumy produkowane przez rodzinę Farina, w które zaopatrywały się wszystkie rody królewskie w XVIII w. Ich skład pozostaje do dziś tajemnicą.

Trudno zapomnieć o kolejnym znaku rozpoznawczym miasta, dumie Kolończyków: jasnym, spienionym piwie, o nazwie Kölsch, podawanym w specjalnych, wysokich szklankach.

W Kolonii znajduje się bardzo interesujące Muzeum Rzymsko- Germańskie, upamiętniające założycieli miasta, starożytnych Rzymian. To tu znajduje się największy na świecie zbiór szklanych wyrobów z 1 w. n . e.! Przepiękny!

Znane dzieła artystów pop- artu takich jak Andy Warhol czy Roy Liechtenstein obejrzeć można w Muzeum Ludwig.

A teraz wracamy do karnawału: w Różany Poniedziałek, kulminacyjny punkt wielkiej zabawy, przeciąga przez Kolonię ogromny, barwny i widowiskowy korowód. Do miasta przybywa ponad milion turystów! Ku radości zebranych z platform rozrzucane są słodycze, w języku kolońskim zwane Kamelle. Wszędzie rozbrzmiewa muzyka, śpiew, okrzyki…

U NAS W SZKOLE TEŻ: ZAKOŃCZYLIŚMY KARNAWAŁ PREZENTACJĄ TEGO, CO CHARAKTERYZUJE KOLONIĘ, WIELKĄ PARADĄ FANTASTYCZNIE PRZEBRANYCH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI, ROZRZUCANIEM KAMELLI ORAZ WSPÓLNIE ZATAŃCZONYM WALCEM WIEDEŃSKIM, KTÓRY PILNIE TRENOWALIŚMY NA LEKCJACH JĘZ. NIEMIECKIEGO:-)

Skończył się ten piękny czas… Wielka szkoda… U nas w szkole mógłby potrwać jeszcze choć przez chwilę…

Jula Grunwald, kl. 2C Gimnazjum

????

????

????

Ostatki 2017 Ostatki 2017 a