10 lat z Patronem Szkoły

Uczniowie z żołnierzami Batalionu AK "Parasol"

27 września obchodziliśmy Święto Szkoły. Tego dnia przed południem młodzież udała się do miejsc pamięci związanych z naszym Patronem – Batalionem Armii Krajowej „Parasol”, gdzie złożone zostały kwiaty z tarczą szkolną i zapalone znicze. W ten sposób co roku społeczność naszej szkoły oddaje cześć i chwałę powstańcom i mieszkańcom Warszawy, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, przyczyniając się tym samym do zachowania polskości.

Po powrocie do szkoły rozpoczęły się główne uroczystości, połączone ze ślubowaniem uczniów z klas VII szkoły podstawowej oraz z klas 1 liceum. W części artystycznej wspólnie zaśpiewaliśmy hymn szkoły „Chłopcy silni jak stal” oraz powstańcze piosenki „Pałacyk Michla” i „Warszawskie dzieci”.

Pani dyrektor Anna Kulesza przypomniała, że „10 lat temu nasze liceum otrzymało wyjątkowego Patrona. Tamtego dnia obecnych było tu z nami 26 żołnierzy Batalionu Armii Krajowej „Parasol” – jednej z najbardziej znanych i walecznych formacji specjalnych z okresu okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Szkoła z woli żyjących kombatantów uzyskała wtedy prawo do używania znaku „Parasola” jako godła i umieszczenia go na sztandarze oraz do używania piosenki szturmowej  Batalionu „Parasol” jako hymnu szkoły”.

Było nam bardzo miło, że na uroczystość Święta Szkoły przybyli przedstawiciele ursynowskiego samorządu, innych szkół i lokalnych mediów. Nasi uczniowie mieli także wyjątkową okazję do długiej rozmowy z żołnierzami Batalionu AK „Parasol” panem Zbigniewem Rylskim, pseudonim „Brzoza” i panem Wojciechem Świątkowskim, pseudonim „Korczak”, którzy jak co roku przyjęli nasze zaproszenie i uczestniczyli w obchodach.

A w finale uroczystości, po przemówieniach i części artystycznej, wszyscy otrzymali po kawałku jubileuszowego tortu z tarczą szkolną.